Jačanje imuniteta kod dece – kako podići imunitet na prirodan način?

JAčANJE IMUNITETA KOD DECE – KAKO PODIćI IMUNITET NA PRIRODAN NAčIN?

Bolesna devojčica leži u krevetu.

 

Jačanje imuniteta kod dece odvija se postepeno kako ona rastu. Deca se rađaju sa nezrelim imunim sistemom koji se razvija izlaganjem različitim patogenima, što im pomaže da izgrade sopstveni imuni odgovor.

 

Upravo zbog manje razvijenog imuniteta i veće podložnosti infekcijama, kod dece je potrebno primeniti neke dodatne strategije kako bismo ojačali njegov prirodni imuni odgovor na bolesti.

 

Zašto se javlja slab imunitet kod dece?

Kako bi roditelji mogli da odreaguju na adekvatan način, važno je da budu upućeni u razloge slabog imuniteta. Ovu su samo neki:

 

  • Nepravilna ishrana dovodi do nedostatka vitamina i minerala koji su ključni za održavanje snažnog imunog sistema.
  • Nedostatak fizičke aktivnosti - Redovna fizička aktivnost povećava cirkulaciju i pomaže u boljem funkcionisanju imunog sistema. Deca koja redovno vežbaju imaju tendenciju da imaju jači imuni odgovor na patogene.
  • Izloženost patogenima - Dok je izlaganje nekim patogenima normalan deo razvoja imuniteta, prekomerna izloženost bez adekvatne higijene može izazvati česte bolesti.
  • Nedostatak sna - Deca koja ne spavaju dovoljno su sklonija bolestima jer njihovo telo nema dovoljno vremena da se oporavi i ojača.
  • Dugotrajni stres može da inhibira imunološke funkcije, čineći decu podložnijom infekcijama.

 

Tu je i genetika. Deca nasleđuju imuni sistem od roditelja, npr. predispoziciju za određene alergije ili autoimune bolesti.

 

Kako da prepoznate da dete ima slab imunitet?

Ako čitate ovaj članak verovatno ste i sami svesni da vaše dete imam problem sa imunitetom. Ukoliko se pitate kako da znate da li treba da dodatno ojačate njegov imuni sistem, evo koji su pokazatelji:

  • Česte infekcije - Ako dete oboljeva češće nego njegovi vršnjaci, to može ukazivati na imuni nedostatak.
  • Težina i trajanje bolesti - Prehlade ili druge bolesti traju duže nego obično.
  • Slab odgovor na terapiju – Ako uobičajena terapija ne deluje ili ako se infekcije često ponavljaju, to može ukazivati na oslabljen imunitet.

 

Devojčica jede jagode.

 

Kako ojačati imunitet prirodnim putem kod dece?

Da biste prirodno ojačali imunitet kod deteta veoma je važno u ishranu uključiti što više svežeg voća, povrća, integralnih žitarica i zdravih proteina.


Ohrabrivanje dece da budu aktivna pomaže u poboljšanju cirkulacije i jačanju imunološkog odgovora. Obezbedite da imaju dovoljno sna svake noći, a da preko dna budu što više fizički aktivna i to po mogućstvu na svežem vazduhu.


Učite dete osnovama pravilnog pranja ruku i održavanja lične higijene.

 

Kako deci ojačati imunitet ishranom?

Prirodni lek za imunitet kod dece je dobro izbalansirana ishrana. Najbolje namirnice za otporniji organizam su:

 

  • Citrusi poput narandži i grejpfruta, izvor su vitamina C, koji je ključan za smanjenje trajanja simptoma prehlade.
  • Listnato povrće kao što su spanać i kelj, bogati su vitaminima A i C i vlaknims koja pomažu zdravlje creva, značajnu komponentu imunog sistema.
  • Nemasno meso sadrži esencijalne aminokiseline neophodne za popravku i rast ćelija imunog sistema.
  • Riba, poput lososa i tune, bogata je omega-3 masnim kiselinama, koje su poznate po smanjenju upala i podršci imunim funkcijama.
  • Integralne žitarice sadrže beta-glukan, vrstu vlakna sa antimikrobnim i antioksidativnim sposobnostima, koje pomažu u imunom odgovoru.
  • Orašasti plodovi i semenke - Bademi i suncokretovo seme su odlični izvori vitamina E, još jednog antioksidansa koji jača imunitet.
  • Mahunarke - Pasulj, grašak i sočivo su bogati proteinima i vlaknima
  • Zdrave masti - Avokado i maslinovo ulje pomažu u apsorpciji vitamina rastvorljivih u mastima koji su ključni za imune funkcije.
  • Med za imunitet kod dece - Bogat je vitaminima, mineralima i antioksidantima koji mogu pomoći u borbi protiv virusa i bakterija.

 

Dečak jede med.

 

Koji su važni minerali i vitamini za decu?

Za imunitet deteta ključno je nekoliko vitamina i minerala. Evo koji su to i gde ih ima najviše:

 

  • Vitamin C - nalazi u citrusima kao što su narandže i limun, ali i u crvenoj paprici i brokoliju. Ovaj vitamin pomaže u borbi protiv infekcija i bržem zarastanju rana.
  • Vitamin D je važan za apsorpciju kalcijuma i zdravlje kostiju i prirodno se sintetiše kada je koža izložena suncu. Takođe se može naći u namirnicama kao što su riba (posebno losos i sardine), jaja i mlečni proizvodi
  • Gvožđe je ključno za proizvodnju hemoglobina i sprečavanje anemije. Nalazi u crvenom mesu, piletini i ribi, kao i u biljnim izvorima poput spanaća, sočiva i pasulja.
  • Cink - Važan za metabolizam i imunološku funkciju, može se naći u mesu, orašastim plodovima i semenkama, kao što su semenke bundeve.
  • Kalcijum - Ključan za izgradnju i održavanje jakih kostiju i zuba. Mlečni proizvodi kao što su mleko, sir i jogurt su bogati kalcijumom, kao i biljni izvori poput brokolija i badema.

 

Značaj redovne fizičke aktivnosti

Vežbanjem se poboljšava cirkulacija krvi što omogućava efikasniju distribuciju imunoloških ćelija kroz telo. Takođe, fizička aktivnost pomaže u smanjenju stresa, a deca koja su aktivna imaju i bolji san.


Da biste podstakli dete na više fizičke aktivnosti, možete primeniti nekoliko strategija:

 

  • Učestvujte u fizičkim aktivnostima zajedno sa svojim detetom. Deca često imitiraju ponašanje svojih roditelja.
  • Organizujte igre i aktivnosti koje vaše dete voli, bilo da je to biciklizam, plivanje ili timski sportovi.
  • Organizujte igre sa drugom decom. Druženje sa vršnjacima može biti dodatni motivator za aktivno učestvovanje u igrama.
  • Ograničite vreme provedeno ispred ekrana. Postavljanje granica za vreme provedeno ispred televizora, računara ili tableta može podstaći dete da se više kreće.

 

Uticaj stresa na dečji imunitet

Stres nije rezervisan samo za odrasle. I sasvim mala deca trpe posledice stresa, s tim što će za dete mnogo veći spektar situacija biti doživljen kao stresan.


Kada su deca izložena dugotrajnom stresu, njihovo telo oslobađa hormone kao što su kortizol i adrenalin, koji mogu oslabiti imunološki sistem smanjujući sposobnost tela da se bori protiv patogena.Takođe, stres može uticati na spavanje i ishranu, što dodatno oslabljuje imunitet.


Nekoliko strategija može detetu pomoći da lakše izađe na kraj sa stresnim situacijama:

 

  • Fizička aktivnost pomaže u oslobađanju endorfina, prirodnih hemikalija za poboljšanje raspoloženja.
  • Uvođenje redovnog rasporeda spavanja
  • Tehnike opuštanja - tehnike disanja, meditacije ili joge
  • Vreme provedeno u igri ili druženju sa porodicom i drugarima
  • Ohrabrite decu da izraze svoja osećanja i brige, pažljivo ih saslušajte i uvažite njihov pogled na ono što im se dešava i na ono što osećaju bez osuđivanja ili umanjivanja značaja.
  • Podstaknite ih izraze svoja osećanja i misli kroz kreativno izražavanje – crtanje, pisanje, pokret, glumu i sl.

 

Devojčica spava u svom krevetu.


Kako dobar san čuva zdravlje?

Tokom sna organizam regeneriše i obnavlja ćelije, uključujući i one imunog sistema. Hormon rasta se luči tokom spavanja, pa je dobar san neophodan i za rast.


Takođe, san pomaže u regulaciji stresa, što je važno jer visok nivo stresa može oslabiti imuni odgovor.


Da bi podstakli redovan san kod deteta, korisno je uspostaviti stalan raspored spavanja i buđenja. Ograničavanje izlaganja ekranima bar sat vremena pre spavanja može takođe pomoći, jer plava svetlost ekrana može ometati prirodni ritam spavanja.


Kreiranje opuštajuće rutine pre spavanja, kao što su čitanje priče ili lagane večernje aktivnosti, može pomoći deci da se lakše umire i spreme za san. Obezbeđivanje prijatnog i mirnog okruženja, bez buke i jakog svetla, takođe doprinosi kvalitetnijem snu.

 

Koliko je hidratacija važna?

Voda pomaže u transportu hranljivih materija i kiseonika do ćelija, omogućava pravilno funkcionisanje ćelija i podstiče eliminaciju otpadnih materija iz tela. Adekvatna hidratacija takođe podržava pravilno funkcionisanje sluznice u disajnim putevima, što je važno za zaštitu od infekcija.


Da biste pomogli detetu da unosi dovoljno tečnosti, možete primeniti sledeće strategije:

 

  • Postavite vodu na dostupna mesta gde deca često borave, i podsećajte ih da piju vodu redovno tokom dana.
  • Uključite u ishranu voće i povrće sa visokim sadržajem vode, poput krastavaca, lubenica, narandži i jagoda
  • Koristite šarene čaše, slamčice ili dodajte voćne kriške za prirodno aromatizovanje vode kako biste decu zainteresovali za konzumiranje više tečnosti.
  • Smanjite unos sokova i gaziranih pića koji mogu doprineti dehidrataciji.


Šta davati deci za jačanje imuniteta?

Zdravu ishranu ne može da zameni nijedan preparat, ali ukoliko želite da pružite dodatnu podršku detetovom imunitetu, postoje dodaci ishrani koji vam mogu u tome pomoći.
Neki od najboljih prirodnih suplemenata za jačanje imuniteta kod dece uključuju vitamin C, vitamin D, gvožđe, cink, omega-3 masne kiseline.

 

Preparati za jačanje imuniteta kod dece

 

Naša preporuka su multivitaminski kompleksi poput Centrum Junior tableta za žvakanje koji sadrži čak 16 vitamina i minerala, Orthomol Junior C+ sa jedinstvenom kombinacijom vitamina i minerala i neodoljivim ukusom šumskog voća ili Solgar Kangavites tablete.


Tu su i dodaci ishrani u vidu multivitaminskih žele bombona, sirupa za imunitet prijatnog ukusa ili rastvora sa 22 vitamina i minerala.


Pri korišćenju bilo kojeg suplementa, važno je konsultovati se sa pedijatrom kako biste bili sigurni da su prikladni za uzrast i zdravstveno stanje deteta.

 

Probiotik za decu za imunitet

 

Probiotici su korisne bakterije koje mogu poboljšati zdravlje creva i jačati imunološki sistem. Mogu pomoći u smanjenju učestalosti i težine gastrointestinalnih i respiratornih infekcija i uspostaviti ravnotežu narušenu upotrebom antibiotika.


Probiotici se mogu naći u fermentisanim mlečnim proizvodima kao što su jogurt i kefir, ili se mogu uzimati u obliku suplemenata.


Probiokid immuno d3 pomaže održavanje prirodne ravnoteže mikroflore u crevima i jačanje imunog odgovora na mikroorganizme.


Bulardex Kids Ervabiotic sadrži Saccharomyces boulardii probiotsku kulturu koja pomaže uspostavljanju balansa crevne flore, dok je cink tu kao dodatna podrška imunitetu deteta.

Počnite već danas sa jačanjem imuniteta kod deteta kako biste se na vreme pripremili za sezonu virusa. Posetite Apoteku Flos i otkrijte naš asortiman prirodnih suplemenata za jači i otporniji organizam vaših mališana.