Vreme je da ostavimo iza sebe duge i sive zimske dane, jer je pred nama, za mnoge omiljeno godišnje doba– proleće. Proleće je doba kada se priroda dramatično budi i ponovo rađa, dani su duži pa stoga uživamo više u lepšem vremenu i suncu.
Međutim, često se ljudi tokom marta i aprila žale na smanjenu produktivnost i neobjašnjivi umor, pa se može reći da početak proleća sa sobom donosi i razne izazove u vidu konstantnog umora, malaksalosti i generalno nedostatka energije.
Ova pojava, poznata kao prolećni umor, je vrlo česta na početku proleća i definitivno otežava svakodnevne aktivnosti.
U nastavku teksta ćemo objasniti šta je prolećni umor, zbog čega se javlja i kako ga prevazići da biste u potpunosti mogli da uživate u prednostima ovog godišnjeg doba.
Svi smo meteoropate kada se dešavaju značajnije promene u vremenu, pa je tako normalno da je organizam iscrpljen u periodu tranzicije iz zime u proleće. Ta iscrpljenost, malaksalost i nedostatak energije predstavljaju prolećni umor, koji može da bude ispraćen i preteranim promenama raspoloženja.
Važno je napomenuti da sa medicinske strane ovo stanje nije prepoznato kao bolest, već samo kao trenutna adaptacija organizma na toplije vreme, osim u slučaju pojave alergija koje imaju medicinsku osnovu.
Simptomi su razni jer i minimalna promena koju osećate u ovom periodu može da ukazuje da reagujete na vremensku tranziciju. Ipak, od vrlo uobičajenih simptoma izdvajamo:
Hronični umor i osećaj iscrpljenosti
Može zvučati paradoksalno to što se baš u periodu kada bi trebalo da budemo raspoloženiji mi ipak osećamo slabo, ali bitno je razumeti da je za svaku promenu telu potrebno vreme da se adaptira.
Toplije vreme može uticati na krvni pritisak i cirkulaciju, što doprinosi osećaju umora. Takođe, povećano prisustvo sunčeve svetlosti utiče na nivo hormona serotonina i melatonina, što može da izazove neravnotežu u organizmu i da dovede do pospanosti i razdražljivosti.
Naravno, stil života zimi je sasvim drugačiji jer više spavamo, manje krećemo, jedemo kaloričniju hranu bogatu mastima i ugljenim hidratima, što nije slučaj tokom proleća kada se češće odlučujemo za ishranu koja uključuje više svežeg voća i povrća.
Promena u ishrani i veći unos vitamina kroz raznovrsniju hranu takođe može biti novina za koju je potrebno navikavanje tela.
Prolećni umor može da vas iscrpi, ali postoje načini da ublažite simptome ukoliko ih imate.
Iako se čini da traje čitavu večnost, prolećni umor obično traje od dve do četiri nedelje, dok se telo ne prilagodi novim uslovima.
Ipak, u slučaju da simtomi koje osećate traju duže od mesec dana, savetuje se da odete na lekarski pregled kako biste isključili neke druge potencijalne uzroke koji dovode do sličnih simptoma i blagovremeno započeli sa terapijom, ako je ona potrebna.
Malaksalost je glavni simptom prolećnog umora i manifestuje se kroz slabost tela i deficit energije. Ukoliko vas je zima ulenjila, vreme je da se pokrenete i posvetite više vremena sebi.
Pravilno se hranite i unosite više vitamina i minerala i naravno povećajte fizičku aktivnost koja će vam dati energije za normalno funkcionisanje, a ujedno ćete i poboljšati imunitet.
Uz to, ne zaboravite da nagradite sebe. Nakon duge šetnje ili trčanja, napravite sebi pravi ugođaj i spa tretman kod kuće. Možete i da odete na masažu koja će vas dodatno relaksirati ili dati sebi oduška da uživate u maratonskom gledanju filmova ili da isključite sve uređaje i pobegnete od svih, uživajući uz čitanje omiljene knjige i kafu ili čaj.
Iako prolećni umor može da izazove pad energije i promene u raspoloženju, ne koristite olako frazu “U depresiji sam” jer je prolećni umor samo trenutna faza koja će proći nakon određenog vremena.
Depresija, kao takva, uključuje dublje i dugotrajnije simptome, poput stalnog osećaja tuge, gubitka interesovanja za aktivnosti i poremećaj sna. Ipak, ako umor i loše raspoloženje traju duže vreme i utiču na svakodnevni život, važno je potražiti stručnu pomoć.
Osluškujte signale koje vam šalje telo i ne ignorišite ih. U slučaju da vam treba vremena za odnor – morate ponekad da stavite sebe na prvo mesto. Odložite sve poslove koji nisu hitni na nedelju, dve ili tri i posvetite se malo sebi.
Ubrzo ćete biti kao novi, i ponovo sa puno elana i poleta za sve svakodnevne avanture i obaveze koje su pred vama.