Kako brzo zaspati? Trikovi koji provereno rade

KAKO BRZO ZASPATI? TRIKOVI KOJI PROVERENO RADE

zena sa inomnijom

 

Ovaj problem je čest, kako kod starijih, tako i kod mlađih i aktivnih ljudi. Mnogi se pitaju kako brzo zaspati i obezbediti telu kvalitetan san.

Ostanite sa nama i saznajte kako da se brzo uspavate, lako zaspite i probudite se sveži i spremni za tekuće dnevne izazove.

 

 

Zašto je san važan?

Kvalitetan san je osnova dobrog zdravlja. On je jedan od osnovnih uslova produktivnosti i dobrog raspoloženja. Međutim, moderan tempo života, stres i prekomerna upotreba tehnoloških uređaja često nas ostavljaju budnima duže nego što bismo želeli.

Vreme koje provedemo u snu nije samo trenutak kada „ne radimo ništa”. Ovo je važan period u kojem se telo i um obnavljaju.

Nedostatak kvalitetnog sna može da dovede do ozbiljnih fizičkih i mentalnih posledica. Kada ga nema dovoljno, i um i telo trpe. To utiče na dugoročno zdravlje i kvalitet našeg života.

 

 

Zašto je bitan zdrav san?

  • Obnavlja telo – Dok spavamo naše se telo fizički regeneriše. Obnavljaju se naši mišići, zaceljuju povrede, regenerišu ćelije i jača imuni sistem.
  • Poboljšava mentalno stanje - San utiče na naš mozak tako što mu pomaže da obradi informacije, učvrsti sećanja i očisti se od toksina koji se nakupljaju tokom dana. Igra ključnu ulogu u obradi informacija i regulisanju emocija.
  • Jača emotivnu stabilnost – Kada smo neispavani, nervozni smo, imamo problem sa kontrolom emocija i sa raspoloženjem. Ako smo dobro spavali, umanjićemo potencijalnu depresiju, anksioznost. Regulisaćemo emocije i stres, smanjiti razdražljivost i nervozu.
  • Smanjuje rizik od bolesti – Dobar san smanjuje rizik od srčanih oboljenja, dijabetesa, gojaznosti i drugih hroničnih stanja.
  • Poboljšava fokus i koncentraciju – Kognitivne funkcije zavise od kvaliteta našeg sna. Pamćenje će nam biti bolje ako smo naspavani, a fokus i produktivnost na dnevnom nivou će biti unapređeni.

 

 

Koliko sati sna je dovoljno?

Dužina prospavanih sati je podjednako važna kao i kvalitet sna. Isprekidan, plitak san, čak i ako spavate preporučeni broj sati, nije dobar za telo i um.

Sati koje provedemo su snu treba da imaju i kontinuitet i kvalitet. Naravno da taj broj varira od osobe do osobe.

Stručnjaci su složni da broj sati po uzrastu treba da bude približno sledećih vrednosti:

  • Novorođenčad (0–3 meseca): 14–17 sati dnevno
  • Bebe (4–11 meseci): 12–15 sati dnevno
  • Mala deca (1–2 godine): 11–14 sati dnevno
  • Predškolci (3–5 godina): 10–13 sati dnevno
  • Školska deca (6–13 godina): 9–11 sati dnevno
  • Tinejdžeri (14–17 godina): 8–10 sati dnevno
  • Odrasli (18–64 godine): 7–9 sati dnevno
  • Stariji (65+ godina): 7–8 sati dnevno

 

Trudite se da prilagodite svoje navike i potrudite se da poboljšate kvalitet sna kako se ne biste budili umorni i tokom dana se osećali pospano.

 

 

Koliko dugo čovek može bez sna?

Naučni eksperiment koji je zabeležen tvrdi da čovek može da izdrži budan 11 dana i da je to rekord budnosti.

Činjenica je da naš mozak već posle 24 ili 48 sati budnosti počinje da gubi kontrolu i fokus, pravi greške. Javljaju se halucinacije, veoma ozbiljne promene raspoloženja, uz drastičan pad koncentracije.

 

zena-zeva

 

Ako telu uskratimo potrebno vreme za san, ono u budnom stanju pronalazi načine da ukrade po neki sekund odmora. To su veoma kratki, nesvesni periodi sna koji traju svega nekoliko sekundi.

Tokom mikrosna, osoba može izgledati budno, ali njen mozak isključuje određene funkcije kako bi se odmorio. To su oni trenuci kada na tren izgubite fokus, kada trepnete dok čitate ili vozite, a da pritom niste svesni šta se desilo.

 

 

Kako najlakše zaspati?

Kada vam san na oči ne dolazi, a vi ste jako umorni, svaki minut čekanja čini se kao večnost.

Postoje jednostavni trikovi koji vam mogu pomoći da brzo zaspite i pripremite se za novi dan. Jedan od staromodnih trikova naših baka je brojanje ovaca, kao jedan od načina da skrenemo tok misli i opustimo um i telo.

Moderni i efikasni načini koji vam mogu pomoći da brzo zaspite:

  • Duboko disanje – Poznavanje i upražnjavanje tehnike dubokog disanja je izvrstan način za opuštanje. Jedna od najpoznatijih tehnika je 4-7-8. Udahnite na nos brojeći do 4, zadržite dah na 7 sekundi, a zatim polako izdišite kroz usta brojeći do 8. Ova tehnika umanjuje stres i skreće vašu pažnju sa nepotrebnih misli na disanje.
  • Smanjite korišćenje uređaja – Plavo svetlo koje nas toksikuje sa ekrana mobilnih telefona, tableta, televizora i kompjutera, zaustavlja produkciju melatonina. Ovaj hormon je odgovoran za regulaciju sna. Ugasite vaše uređaje makar pola sata pre polaska na spavanje. Nemojte se uspavljivati uz ekran ili ih držati pored glave.
  • Topla kupka pre spavanja – Uživanje u toploj kupki će vas opustiti i pripremiti za miran san. Toplota povećava telesnu temperaturu. Kada se temperatura spusti, to je signal telu da je vreme za spavanje.
  • Uspostavite rutinu – Kada bebe pokušavamo da naviknemo na lagano uspavljivanje, najpre ih uvedemo u rutinu. Ovo je korisno i za odraslog čoveka. Ako svakodnevno u isto vreme odlazimo na spavanje, pa čak i vikendom, naše telo će naučiti i naviknuti se kada je vreme za san. Ako uz to, kao najavu za odlazak na spavanje, obavljamo određene rituale kupanja, meditacije i slično, lakše ćemo se opuštati i brže zaspati.
  • Napravite opuštajući ambijent – Neka soba u kojoj spavate bude zatamnjena, tiha i hladnija od ostalih prostorija. Ako vam prija, možete koristiti masku za oči da biste postigli totalni mrak. Za opuštanje će vam biti korisna mašina za beli šum koja prikriva zvuke.
  • Pokušajte sa meditacijom ili vođenim snovima – Vođeni snovi i slušanje meditativnih audio snimaka su odličan način za opuštanje i odvlačenje pažnje sa stresa i loših misli.
  • Izbegavajte tešku hranu i kofein – Kasne večere, teška hrana i kafa su neprijatelji dobrom snu. Pokušajte da ih zaobiđete 4 do 6 sati pre odlaska na spavanje.
  • Redovno vežbajte – Ako redovno vežbate tokom dana, sigurno će vam i san biti kvalitetniji. Izbegavajte naporne vežbe neposredno pre spavanja. Neka to budu lagane i umerene aktivnosti.
  • Aromaterapija – Lavanda, kamilica, jasmin i umirujući mirisi opuštaju telo, smanjuju stres i pomažu da se brže uspavamo. Aromaterapija je efikasan način regulisanja sna.
  • Biljne kapi i tablete za spavanje – Kapi sa valerijanom i lavandom ili kapi koje sadrže melatonin su spas kada imate nesanicu ili loš ritam spavanja. Tablete koje sadrže prirodne sastojke poput valerijane, pasiflore ili melatonina su korisne u slučaju povremenih problema sa spavanjem. Smatraju se bezbednijim od farmaceutskih lekova.

 

 

Nismo svi jednaki, pa je važno da sami otkrijete koji je najbolji način brzog uspavljivanja. Kombinovanjem nekih od ovih trikova, povećavaju se šanse za brži, mirniji i kvalitetniji san.

Apoteka Flos nudi veliki broj prirodnih preparata koji će vam pomoći u opuštanju i poboljšanju kvaliteta sna.