Zujanje u ušima, koje se medicinski i stručno naziva tinitus, predstavlja jedan od najčešćih problema sa sluhom i pogađa oko 10–15% odrasle populacije. Iako zujanje u ušima nije bolest, već simptom različitih stanja, ono može značajno da utiče na sam kvalitet života, posebno ako je zujanje intenzivno i dugotrajno.
U nastavku saznajte šta najčešće dovodi do nastanka zujanja u ušima, koji su sve propratni simptomi i na koji se način uz pomoć medicinskih i prirodnih metoda može eliminisati ovo neprijatno stanje.
Zujanje u ušima može da znači da je sluh oštećen, da je visok krvni pristisak, da je došlo do infekcije ili upale uha, da su pristupna neurološka oštećenja, da je povišen stres ili da nam fali neki vitamin ili mineral u telu. Od izuzetne je važnosti postaviti adekvatnu dijagnozu i naći uzročnika kako bi se na pravi način lečilo ovo neprijatno stanje.
Tinitus je subjektivan zvuk koji osoba čuje u jednom ili oba uha, bez spoljnog izvora zvuka. Sam zvuk može da bude različitog intenziteta i karaktera – da se manifestuje kao zujanje, pištanje, šum, pulsiranje ili čak da bude u vidu melodije. Lekar će, nakon pregleda ustanoviti koji je pravi uzrok i pripisati adekvatnu terapiju.
Tinitus može biti subjektivan, kada ga čuje samo osoba koja ga doživljava, ili objektivan, kada može se čuje i pomoću medicinskih instrumenata. Druga situacija je znatno ređa i obično je povezana sa mišićnim ili poremećajima sistema za cirkulaciju.
Simptomi tinitusa mogu značajno varirati od osobe do osobe, ali najčešće uključuju:
U težim slučajevima, zujanje u ušima može da dovede do nesanice, anksioznosti i depresije, zbog čega je važno da se ne ignoriše, već da se blagovremeno reaguje i potraži medicinska pomoć uz odgovarajući tretman.
Ne postoji univerzalni lek koji može da pomogne kod zujanja u ušima. Samo lečenje zavisi od uzroka i težine simptoma.
Ipak, postoje određene terapije koje u velikoj meri mogu značajno da ublaže simptome zujanja u ušima:
Ako je tinitus posledica infekcije, problema sa cirkulacijom ili nakupljenog ušnog voska, lečenje osnovnog problema može da eliminiše simptome. U toj situaciji lekar može da preporuči antibiotike, ako je bakterijska infekcija uha u pitanju, terapiju za snižavanje krvnog pritiska, ako je u pitanju hipertenzija, ili da jednostavno ukloni ušni vosak profesionalnim ispiranjem.
Iako ne postoje specifični lekovi za tinitus, neki lekovi mogu da pomognu u kontroli simptoma. Antidepresivi i anksiolitici se propisuju pacijentima kod kojih zujanje u ušima izaziva anksioznost i nesanicu. Uz njih, često se kao terapija koriste i vazodilatatori, koji poboljšavaju protok krvi kroz unutrašnje uho, kao i suplementi magnezijuma, cinka i vitamina B12 koji mogu da pomognu, u slučaju da postoji njihov deficit u organizmu.
U pojedinim situacijama zvuk može da kamuflira zujanje u ušima i samim tim smanji njegovu jačinu. Kada je u pitanju terapija zvukom, koriste se bela buka - posebno šum talasa, kiše, ili ventilatora, specijalni uređaji za generisanje zvuka ili pak u pojedinim situacijama slušni aparati, i to kod osoba koje imaju zujanje udruženo sa gubitkom sluha.
CBT je efikasna metoda koja pomaže pacijentima da promene način na koji doživljavaju tinitus i smanje njegovu emotivnu negativnost. Studije pokazuju da CBT može u velikoj meri da smanji stres i nelagodnost, usko povezanih sa zujanjem u ušima.
Osim medicinskih pristupa, određeni prirodni tretmani mogu da pomognu u smanjenju ili čak eliminisanju ovog neprijatnog simptoma. Neke od stvari koje se najčešće koriste su:
Zujanje u ušima zna da bude veoma frustrirajuće i da ometa život i svakodnevno funkcionisanje, ali ne očajavajte. Postoje brojne metode koje mogu da pomognu u ublažavanju ovog neprijatnog stanja.
Na koji način ćete lečiti zujanje zavisi kako od uzroka, tako i od individualnih faktora. U slučaju da ono traje duži period i uz to utiče na vaše svakodnevne aktivnosti – ne ignorišite i potražite medicinsku pomoć.
Nakon konsultacije sa lekarom ili otorinolaringologom, dobićete jasne smernice za dalja ispitivanja i adekvatne terapije, kako biste ponovo mogli da uživate u svakodnevnim aktivnostima i zvukovima koji vas okružuju, bez dosadnog i neprijatnog zujanja u ušima.