Kako povećati apetit kod dece?

KAKO POVEćATI APETIT KOD DECE?

Devojčica sedi za stolom u trpezariji i neće da jede.

 

Sa pažnjom pripremate svaki obrok, ali vaš mališan mrljavi po tanjiru, pojede par zalogaja i ostavi. Svako dete u nekom trenutku svog odrastanja postaje pravi mali probirljivko i roditelje dovodi do očaja odbijanjem da jede. 

 

Kako povećati apetit kod dece i prekinuti svakodnevnu borbu za trpezarijskim stolom, saznajte u nastavku.

 

Zašto dete neće da jede?

Kada dete nema apetit prvo što roditelji pomisle je da nešto nije u redu sa njegovim zdravljem.


Ukoliko sumnjate na neuhranjenost, obavezno se posavetujte sa pedijatrom. On će vam pomoći da isključite neke ozbiljnije medicinske uzroke smanjenog apetita i kilaže.

 

Ali, ukoliko je vaše dete normalne kilaže za svoj uzrast, neki od uzroka slabijeg apetita mogu biti:

 

  • Prolazna zdravstvena stanja, poput upaljenog grla, prehlade i gripa
  • Jake emocije, doživljen stres ili trauma mogu snažno uticati na detetov apetit
  • Nedostatak hranljivih materija, naročito gvožđa (anemija)
  • Umor ili nedostatak fizičke aktivnosti mogu umanjiti želju za jelom
  • Gastrointestinalni problemi - stanja poput zatvora, dijareje, refluksa kiseline mogu učiniti jedenje neugodnim ili neprivlačnim
  • Nicanje zuba, rane u ustima i drugi dentalni problemi
  • Uticaj okruženja i navike - grickanje između obroka, naročito povećan unos slatkiša i kupovnih sokova, neredovni obroci, nepostojanje rutine (tačno određeno vreme kada dete obeduje u toku dana), članovi porodice daju loš primer nezdravim načinom ishrane

 

Dete sedi za stolom i neće da jede.

 

Gde roditelji greše kada dete neće da jede?

Ponekad u najboljoj nameri roditelji znaju da doprinesu problemu. Da li vam je poznato nešto od sledećeg:

 

  • Pritisak i rigidan stav - roditelj previše pritiska dete kada ono neće da jede, insistira da se konzumira određena vrsta hrane u količinama i u vreme kada to odgovara roditelju. Ovakav pristup kod će mnoge dece izazvati otpor.
  • Dozvoljavate grickalice između obroka iz straha da će dete ostati gladno.
  • Nerazumevanje detetovih potreba – postoje deca koja prirodno imaju slabiji apetit ili jednostavno ne podnose određenu vrstu ili teksturu hrane. Ponekad će zdravstveno ili emocionalno stanje deteta uticati na potrebu za jelom, što treba uvažiti i prilagoditi se.
  • Dete provodi previše vremena u zatvorenom prostoru, pred TV ili kompjuterom, umesto napolju baveći se nekom fizičkom aktivnošću.

 

Kako poboljšati apetit kod dece?

Postoji više stvari koje možete da uradite kako biste kod svog mališana razvili naviku da jede.

 

  • Ne podležite detetovim molbama da pojede neki slatkiš. Ako popustite, budite spremni na to da će i ubuduće odbijati hranu kako bi se kasnije izborilo za omiljeni slatkiš.
  • Dete bi trebalo da ima tri glavna obroka (doručak, ručak i večeru) i dve užine. Izbegavajte da užine budu slatkiši, kao i da iste dete gricka između obroka. Izuzetno, slatkiš može pojesti uz glavni obrok.
  • Planirajte raznovrsna jela i omogućite detetu da isproba različite namirnice ili istu namirnicu probajte da pripremite na različite načine. Čak i tada se može desiti da dete neku namirnicu odbija, što je sasvim u redu. Nije neuobičajeno da namirnicu koju nismo voleli kao deca kasnije rado jedemo.
  • Budite uzor svom detetu. Na primer, ako želite da vaše dete jede voće, dajte sami primer tako što ćete ga i sami svakodnevno jesti.

 

Mama i dete zajedno pripremaju hranu u kuhinji.

 

  • Omogućite detetu da zajedno sa vama učestvuje u ritualu kupovine, pripreme i serviranja hrane. Birajte zajedno namirnice u trgovini, iskoristite te trenutke da ih naučite ponešto o zdravim namirnicama. Uključite ga u proces pripreme hrane, u skladu sa njegovim uzrastom.
  • Servirajte obrok tako da bude dopadljiv na oko ili zajedno ukrasite tanjir sa hranom. Dete će radije pojesti nešto u čijem izboru i pripremi je i samo učestvovalo.
  • Ritual obedovanja trebalo bi da okupi porodicu, da se odvija uvek na istom mestu, u isto vreme, i nadasve u prijatnoj atmosferi.
  • Elektronskim uređajima nije mesto za stolom, iako će neki roditelji upotrebiti pametni telefon kako bi detetu okupirali pažnju u pokušaju da ga nahrane. Ipak, nemojte to raditi jer razvijate kod njega naviku koju ćete kasnije teško iskoreniti.
  • Ukoliko dete ipak odbija ceo obrok ili vidite da se za stolom igra i ignoriše hranu, dozvolite mu da se udalji od stola do narednog obeda, za 2,5 do 3 sata. U međuvremenu ga ne nutkajte užinama ili sokom.


Ne grdite i ne prekorevajte dete ukoliko vidite da ne jede. Pokušajte da otkrijete uzrok smanjenom apetitu, a ukoliko i nakon otklanjanja mogućeg uzroka dete odbija hranu, obavezno se konsultujte sa pedijatrom.

 

Šta je dobro za apetit?

Male promene u okruženju i razvijanje određenih navika mogu kod deteta podstaći potrebu za hranom. Najčešće to podrazumeva da se ne menja samo dete, već i to kako cela porodica funkcioniše po pitanju hrane i obroka.


Na primer, očekivati da dete jede zdravo, a u samoj porodici se ne ne neguje zdrav život kao jedna od porodičnih vrednosti, neće doneti rezultate.
U nastavku vam dajemo konkretne predloge šta možete da uradite, kao i koji su to dodaci ishrani koji su se pokazali kao dobra podrška u jačanju apetita kod najmlađih.

 

Prirodni lek za apetit kod dece

Da biste na prirodan način podstakli apetit kod dece obratite pažnju na sledeće:

 

  • Priprema raznovrsnih i hranljivih obroka koji će biti privlačni detetu. Isprobajte različite teksture, ukuse i načine pripreme namirnica.
  • Redovni obroci su veoma važni, tri glavna obroka i dve užine.
  • Fizička aktivnost, i to idealno napolju u prirodi, podstiče metabolizam i osećaj gladi.
  • Hidratacija - Postarajte se da dete unosi dovoljno vode u toku dana, jer ponekad dehidratacija može uzrokovati smanjen apetit.
  • Kombinacija meda i svežeg soka od limuna može poboljšati apetit kod dece.
  • Blagi biljni čajevi bez šećera, poput kamilice ili nane, mogu pomoći u podsticanju apetita.
  • Kreirajte prijatno okruženje u kojem će dete ili još bolje, cela porodica zajedno, jesti.

 

Porodica sedi za stolom i jede zajedno.

 

Čaj za apetit kod dece

Čajevi mogu biti prijatan način da se podstakne apetit kod dece. Birajte one blagog ukusa i servirajte ih detetu bez dodatka šećera.


Evo nekoliko biljaka koje se često koriste u čajevima za poboljšanje apetita:

  • Kamilica je poznata po svojim umirujućim svojstvima i može pomoći kod digestivnih problema, što može indirektno poboljšati apetit.
  • Nana pomaže u smirivanju stomaka i može olakšati probavne tegobe.
  • Đumbir je efikasan u smirivanju stomaka i može poboljšati probavne funkcije, ali je prilično jak, te ga treba davati u malim količinama.
  • Komorač je tradicionalno korišćen za tretiranje raznih stomačnih problema i može pomoći u stimulaciji apetita.

Pre davanja bilo kakvih biljnih čajeva deci, važno je konsultovati se sa pedijatrom, jer neke biljke mogu interagovati s lekovima ili biti neodgovarajuće za decu sa određenim zdravstvenim stanjem.

 

Vitamini za apetit

Nedovoljan unos hrane obično za sobom povlači i nedostatak nekog od vitamina ili minerala koji direktno ili indirektno mogu uticati na detetov apetit. Evo nekoliko koji se često preporučuju:

 

  • Vitamini B kompleksa, posebno B1, B2, B3, B6 i B12, koji pomažu u pretvaranju hrane u energiju i mogu podsticati apetit.
  • Vitamin C, osim što jača imunološki sistem, može imati ulogu u poboljšanju apsorpcije gvožđa, što je važno za opšte zdravlje i može indirektno uticati na apetit.
  • Vitamin D ključan je za apsorpciju kalcijuma i zdravlje kostiju, a njegov nedostatak može uticati na apetit i opšte zdravstveno stanje.
  • Cink je mineral koji je važan za rast, razvoj i zdravlje imunološkog sistema. Nedostatak cinka može direktno uzrokovati gubitak apetita.
  • Gvožđe - nedostatak može dovesti do anemije, što može prouzrokovati umor i smanjen apetit.


Odlična podrška detetovom apetitu i imunitetu mogu biti multivitaminski suplementi.


Oligovit kids vitaminski sirup sadrži kombinaciju vitamina A, B, C, D i E i preporučuje se kao dodatak ishrani kod smanjenog apetita i narušenog imuniteta usled nedovoljnog unosa hranljivih namirnica.


Becutan multivitamini sirup kombinuje čak 9 vitamina pogodnih za jačanje apetita i borbu protiv infekcija.

 

Roditelj daje detetu sirup za apetit.

 

Sirup za apetit kod dece

Kada dete slabije jede, ponekad sirupi za podsticanje apetita mogu biti veoma korisni. Pre nego se odlučite za neki od dodataka ishrani, konsultujte se sa detetovim pedijatrom.

 

Takođe, imajte u vidu da su potrebe individualne, te neće sva deca podjednako reagovati na isti suplement.


Sirupi obično u sebi sadrže ekstrakte biljaka koje pozitivno utiču na apetit.


Salvit apetit sirup za decu sadrži kombinciju biljaka nane, komorača, maslačka, peršuna i đumbira, kao i vitamina iz B grupe i biotin, koji doprinose normalnom metabolizmu.

 

Napici za dodatnu energiju

U pojedinim slučajevima gubitak apetita može dovesti i do neuhranjenosti, te visokoenergetski napici mogu detetu dati dodatne kalorije. Ovi preparati koriste se uz prethodne konsultacije i nadzor pedijatra.


Nutridrink je energetski napitak prijatnog ukusa koji sadrži aminokiseline, proteine, biljne masti i ugljene hidrate neophodne za nadoknadu izgubljene energije. Može se koristiti kao zamena za obrok ili dodatak uobičajenoj ishrani.

 

Riblje ulje za apetit kod dece

Riblje ulje se često preporučuje za jačanje apetit kod dece zbog svojih brojnih zdravstvenih prednosti. Riblje ulje utiče posredno na apetit tako što redovno uzimanje omega-3 masnih kiselina koje se nalaze u ribljem ulju poboljšavaju opšte zdravlje deteta, a kada je dete zdravo i vitalno, obično ima i zdrav apetit.
 

 

Dodatke ishrani za bolji apetit kod vašeg mališana pronađite u online apoteci Flos ili u nekoj od naših apoteka u vašem gradu.