Kako se inhalirati inhalatorom i koji inhalator odabrati?

KAKO SE INHALIRATI INHALATOROM I KOJI INHALATOR ODABRATI?

devojka-sprema-inhalaciju-kod-kuce

 

Hladniji dani čine da naše telo bude podložnije virusima i bakterijama. Respiratorne infekcije u ovom periodu godine dominantno napadaju disajne puteve kako dece tako i odraslih. Simptomi otežanog disanja, zapušenog nosa ili upornog, razarajućeg kašlja postaju nepodnošljivi. Mnogi od vas se pitaju kako se inhalirati inhalatorom na pravilan način u kućnim uslovima.


Odabir pravog inhalatora važan je za efikasno lečenje za sve one koji imaju tegobe bile one akutne ili hronične. Zato smo u ovom tekstu za vas pripremili uputstvo kako se koristi inhalator i kako birati najbolji uređaj za inhalaciju.

 

Inhalator – za šta služi?

Inhalator je medicinski uređaj koji se koristi kod akutnih i hroničnih respiratornih problema. To je jednostavan, ali veoma efikasan aparat koji omogućava direktno unošenje lekova u disajne puteve. Ovakva vrsta lečenja blagotvorna je kod sledećih bolesti:


Mešanjem leka i fiziološkog rastvora u inhalatoru dobija se aerosol koji lakše stiže do disajnih puteva i brže se apsorbuje. Lek direktno dospeva u pluća momentalno umanjujući simptome otežanog disanja, kašljanja i zapušenosti.


Kontinuiranom terapijom olakšavaju se respiratorne infekcije i ostali disajni problemi.

 

Prednosti inhaliranja

  • Direktna primena leka u disajne puteve
  • Ciljano delovanje na sluzokozu disajnih puteva
  • Korišćenje manje doze leka jer se razblažuje sa fiziološkim rastvorom
  • Skoro da ne postoje nuspojave

 

Kako se pravilno inhalirati inhalatorom?

Da biste se pravilno lečili u kućnim uslovima, morate znati kako se koristi inhalator. Pravilnom upotrebom omogućićete leku da deluje ciljano u respiratorne kanale.


Svaki uređaj ima uputstvo za korišćenje koje će vam olakšati posao. Kućni inhalatori su dizajnirani tako da njima možete jednostavno da rukujete.

 

  • Prvi korak je priprema inhalatora. U posudu za rastvor ulijte dozu leka i fiziološki rastvor u razmeri koju vam je odredio lekar. Nikada nemojte sami eksperimentisati sa lekovima. Uverite se da li je rastvor ravnomerno raspoređen.
  • Drugi korak je vaša priprema. Zauzmite udoban i uspravan sedeći položaj. Udahnite duboko i izdahnite polako kako biste ispraznili pluća. Stavite masku preko usta i nosa ili nastavak za usta (u zavisnosti koji inhalator koristite).
  • Treći korak je aktivno inhaliranje. Udišite uvek na usta kako bi lek i para koja se oslobađa dospeli dublje u disajne puteve i pluća. Zadržite dah par sekundi, pa izdahnite. Trudite se da ravnomerno dišete dok lek iz rezervoara potpuno ne nestane. Trajanje inhalacije je obično oko 10 do 15 minuta.
  • Poslednji korak posle inhaliranja je čišćenje i ispiranje rezervoara gde je bio lek i pranje maske ili nastavka za usta toplijom vodom. Povremeno je dobro uliti destilovanu vodu u rezervoar za lek i uključiti inhalator na par minuta kako bi se sam dezinfikovao.

 

Kako se inhalirati kod kuće?

Danas gotovo svaka kuća koja ima malu decu poseduje inhalator. Ovaj izuzetan aparat je delotvoran kod svih vrsta respiratornih tegoba, neprijatnih prehlada, simptoma alergije ili ozbiljnijih bolesti koje prouzrokuju otežano disanje. Nekada je dovoljno samo korišćenje fiziološkog rastvora ili pantenola za inhalaciju kako bi se tegobe umanjile.


Deci se često prepisuju biljni rastvori ili kapi za inhalaciju u kombinaciji sa fiziološkim rastvorom, kako bi se izbegli bronhodilatatori, kortikosteroidi i antibiotici.

 

devojcica-sa-inhalatorom-i-medom


Inhaliranje mukoliticima se često praktikuje kako bi se razredila sluz i olakšalo iskašljavanje. To je naročito korisno kod bronhitisa i drugih infekcija koje prouzrokuju gust sekret.


Inhalacije fiziološkim rastvorom ili pantenolom možete uključiti i sami, ali kada je potrebno ubaciti neki lek, konsultacija sa doktorom je obavezna. Lekar će vam prepisati razmeru za inhalacioni rastvor i dati preporuku koliko često da koristite inhalator.


Ako nemate uređaj za inhalaciju, uvek možete improvizovati koristeći paru u kućnim islovima.

 

  • Lonac ili šerpu napunite provrelom vodom u koju ste dodali morsku so, žalfiju ili eterična ulja koja otvaraju kanale i pomažu kod začepljenja.
  • Prebacite peškir preko glave i približite lice šerpi koliko god možete da istrpite vrelinu.
  • Dišite duboko na usta i nos vodeći računa da se ne približavate mnogo vodi da se ne biste opekli.
  • Inhalirajte se 15-ak minuta ili dok vam je prijatno.

 

Ovaj način inhaliranja je delotvoran kod problema sa sinusima. Otvoriće kanale, razrediti sluz i olakšati vam disanje.
Inhaliranje na šerpu nije metoda na koju ćete uspeti da nagovorite decu, tako da je rezervisana samo za odrasle. Para i vrelina iz šerpe može biti rizična za decu i zato se generalno ne preporučuje.


Bezbednije alternative su:

 

  • Tuširanje toplom vodom u naparenom kupatilu kako bi dete udisalo topao vazduh i paru.
  • Inhalatori su najbolje rešenje za decu sa otežanim disanjem.

 

pic-inhalator-za-decu-kutija

 

Koji je najbolji inhalator za decu?

Kada imate malu decu, birajte inhalatore sa dečjim motivima koji su tihi i brzi. Lakše ćete mališane ubediti da pristanu na tretman i stave maskicu gledajući u uređaj koji je u obliku hobotnice, mede, pingvina.


Nivo buke koju pravi inhalator može uznemiriti dete i otežati saradnju i efekat inhalacije. Zato je važno izabrati model koji radi gotovo nečujno kako bi dete bilo opuštenije.


Mala težina uređaja olakšaće njegovu upotrebu kod kuće, ali i na putovanju.


Mesh inhalatori su odličan izbor za porodice koje su u čestom pokretu, zbog svoje tišine i kompaktnosti. Savršeno su prilagođeni deci i lako se koriste. Ultrazvučni modeli često dolaze sa maskama u obliku životinja ili šarenim bojama, što dodatno olakšava postupak.


Uređaji brenda Omron, Microlife i Pic nude kombinaciju efikasnosti i dizajna prilagođenog mališanima.

 

Koji inhalator kupiti?

U ponudi Flos apoteke dostupni su inhalatori različitih proizvođača, prilagođeni potrebama cele porodice:

 

  • PIC inhalatori – Praktični i jednostavni za korišćenje, idealni za brze inhalacije kod kuće.
  • MESH inhalatori – Kompaktni i tihi uređaji, savršeni za decu. Zgodni su za putovanja.
  • ROSSMAX inhalatori – Efikasni i kvalitetni inhalatori, prilagođeni i odraslima i deci.
  • OMRON inhalatori – Priznati po dugotrajnosti i visokoj efikasnosti u terapiji respiratornih problema.
  • FLAEM inhalatori – Pouzdani uređaji koji sadrže dodatke za decu. Jednostavni su za rukovanje i svakodnevnu terapiju.
  • MICROLIFE inhalatori – Pouzdani uređaji, pogodni za često korišćenje i različite vrste lekova. Garantuju pouzdanost i jednostavnost upotrebe.

microlife-inhalator-za-inhalaciju-kod-kuce
Kada birate inhalator, prilagodite ga sopstvenim potrebama. Apoteka Flos ima modele koji zadovoljavaju i najizbirljivije kupce. Stručni tim je uvek tu da vam pomogne pri izboru i pruži sve potrebne informacije kako biste pronašli inhalator koji najbolje odgovara vašoj porodici.