Atopijski dermatitis zna da bude veoma neprijatna pojava koja se manifestuje suvom kožom koja je crvena i svrbi, ali i upaljenim promenama na koži koje dovode do njenog perutanja.
U nastavku saznajte zbog čega nastaje atopijski dermatitis, kao i na koje sve načine i proizvode za kožu može da se prevenira, ublaži ili izleči ovo neprijatno stanje.
Kao što često biva, kada su u pitanju razna zdravstvena stanja i promene u organizmu – za atopijski dermatitis ne postoji jedan uzrok koji sa sigurnošću dovodi do promena na koži.
Naučnici smatraju da na potencijalnu pojavu atopijskog dermatitisa kod neke osobe utiče niz faktora kao što su:
Često osobe koje u porodici imaju nekog ko je sklon alergijama, imaju povećan rizik od razvoja atopijskog dermatitisa.
Genetski defekti u kožnoj barijeri (npr. mutacije u filagrin genu) dovode do pojačanog gubitka vlage i ulaska alergena i mikroorganizama u kožu. Uz to, stres, klima, zagađenje i razne hemikalije, takođe mogu da pogoršaju simptome.
Ovo stanje se uočava raznim promenama na koži i koje u većini slučajeva deluju udruženo.
Tako najčešći simptomi atopijskog dermatitisa uključuju:
Bitno je naglasiti da se svi ovi simptomi obično ispoljavaju u epizodama, sa periodima poboljšanja između njih.
Atopijski dermatitis je u tesnoj vezi sa imunološkim sistemom. Kako se on nađe u disbalansu, dovodi do odgovora koji podstiče alergijsku reakciju organizma.
Kod osoba sa atopiskim dermatitisom dolazi do povećane osetljivosti na alergene, a inflamatorni proces u tim situacijama dodatno oštećuje kožnu barijeru. Neretko se oslabljena koža teže bori protiv bakterija poput Staphylococcus aureus, što može da dovede do češćih infekcija.
Kada govorimo o ovom problemu sa kožom, on može da se javi kako kod beba i dece, tako i kod osoba u odraslom dobu.
Kod beba se obično javlja između 2. i 6. meseca života, najčešće na obrazima, čelu i skalpu. dok se kasnije promene sele na pregibe kože kao, tj. na laktove i kolena.
Svrab može da ometa svakodnevno funkcionisanje, san i ishranu. Terapija kod dece mora da bude blaga, uz strogu hidrataciju i izbegavanje svega što potencijalno može dodatno da iritira kožu.
Emolijensi i blagi kortikosteroidi su najčešće u upotrebi, u skladu sa uzrastom deteta. Stručnjaci često savetuju isključivo dojenje u prvim mesecima života koje može da ima dodatnu zaštitnu ulogu od atopijskog dermatitisa kod beba.
Kod odraslih, simptomi se često manifestuju u pregibima, vratu, kapcima ili šakama. Neretko dolazi i do pojave zadebljanja kože zbog hroničnog češanja.
Atopijski dermatitis kod odraslih mogu da pogoršaju i stres, hormonske promene, izloženost hemikalijama i promena klime.
Lečenje kod odraslih često uključuje jače topikalne preparate, ponekad sistemske lekove i biološku terapiju kod težih oblika.
Ako imate atopijski dermatitis ili sumnjate na ovu bolest kod sebe ili svog deteta, obavezno se posavetujte sa dermatologom i koristite proverene, dermatološki testirane proizvode namenjene osetljivoj koži.
Terapija zavisi od težine simptoma i dobi pacijenta. Najčešće se primenjuju:
Ne postoji univerzalna "dijeta" za atopijski dermatitis, ali kod osoba koje imaju poznate alergije (npr. na kravlje mleko, jaja, kikiriki), eliminacija tih namirnica može značajno da pomogne.
Kod osoba koje boluju od atopijskog dermatitisa preporučuje se ishrana koja posebno obiluje:
Kada je u pitanju ishrana kod dece, savetuje se da konsultujete nutricionistu, kako biste uz njegove savete najbolje primenili sve smernice i uveli adekvatne namirnice.
Prirodno lečenje može da bude odlična dopuna terapiji koju je pripisao lekar. Tako u konsultaciji sa stručnim licem možete koristiti:
Pošto se radi o lečenju kože koja je pod upalom, obavezno pre primene bilo kakvog preparata, potražite savet dermatologa.
Iako mnogi prirodni preparati mogu u velikoj meri da pomognu, treba da izbegavate da eksperimentišene na svoju ruku jer neke biljke i ulja mogu dodatno da iritiraju osetljivu kožu i da naprave još veći problem.
Atopijski dermatitis predstavlja veoma složeno i hronično stanje koje ne može da se reši preko noći.
Budite strpljivi i delujte na razne načine - negujte kožu na pravilan način i izbegavajte potencijalne okidače koji mogu da dovedu do atopijskog dermatitisa.
Uz to, možete koristiti određene suplemente, prirodne metode i prilagoditi svoju svakodnevnu ishranu kako biste poboljšali svoje zdravstveno stanje.
Bitno je naglasiti da se atopijski dermatitis ne može izlečiti u potpunosti, ali se uz pravilnu terapiju i kontinuiranu negu može držati pod kontrolom.
Ukoliko imate atopijski dermatitis, personalizovani plan lečenja, podrška dermatologa i razumevanje sopstvenih okidača ključni su za kvalitetniji život.