Šta je parodontopatija i kako se ona leči?

ŠTA JE PARODONTOPATIJA I KAKO SE ONA LEčI?

Ovo je jedna od najčešćih dentalnih bolesti koja, ako ne počne da se leči na vreme, može da dovede do gubitka zuba. Šta je paradontopatija, kako nastaje i koji su njeni simptomi? Kako i da li se ovo oboljenje može uspešno lečiti i prevenirati?

Ostanite sa nama i saznajte kako da najbolje prevaziđete tegobe koje paradontopatija nosi sa sobom i kako da unapredite oralnu higijenu.

 

 

Paradontopatija – uzroci

Zubni plak je najodgovorniji za  paradontopatiju. Bakterije koje se prirodno nalaze u ustima formiraju lepljiv sloj ili zubni plak. Ako se redovnom higijenom ne uklanjaju, napadaju naše desni oslobađajući toksine. Naš organizam imunim odgovorom pokušava da se odbrani, ali u toj borbi nekada može da ošteti i sopstvena tkiva kao što su desni, kosti ili vezivna vlakna koja drže zube. Zbog ove interakcije bakterija i imunog odgovora dolazi do infekcije ili hronične upale koja je uzrok povlačenja desni i gubitka kosti.

Osim najvećeg krivca, zubnog plaka, odgovorni za nastanak paradontopatije su:

  • Loša i nepravilna oralna higijena – Ako se pravilnom higijenom ne ukloni plak, doći će do nakupljanja koje prouzrokuje paradontopatriju.
  • Genetska predispozicija – Nasledni faktor je često odgovoran kod nekih ljudi sa predispozicijama paradontopatije.
  • Pušenje – Pušenje se smatra jednim od osnovnih razloga zašto dolazi do nagomilavanja zubnog plaka i progresije paradontopatije.
  • Hormonske promene – Naši zubi su osetljiviji na infekcije u hormonskom disbalansu. To su stanja puberteta, trudnoće ili menopauze.
  • Hronična oboljenja – Bolestima desni su skloniji imunokompromitovani pacijenti koji imaju neko hronično oboljenje kao što je dijabetes ili osteoporoza, na primer. Slab imunitet je često odgovoran za nastanak paradontopatije.
  • Stres – Imunitet slabi kod dugotrajnog stresa. Bakterijama je tada lakše da se nagomilavaju i izazovu upale.
  • Nepravilna ishrana – Slabljenje desni može da bude posledica nepravilne ishrane i nedostatka vitamina i minerala u organizmu, posebno vitamina C.

Paradontopatija je složeno oboljenje desni koje zavisi najpre od nivoa bakterijske infekcije, a onda i od načina na koji telo reaguje na nju.

 

 

Paradontopatija – kako nastaje?

Paradontopatija počinje kada lepljiv sloj bakterija nastani naše zube. Ako se taj zubni plak ne čisti redovno i pravilno, pretvara se u zubni kamenac koji je kasnije nemoguće ukloniti četkicom.

Desni ne podnose bakterije iz plaka. Na njima se pojavljuje najpre crvenilo, a zatim otok i krvarenje. Ovo stanje je poznato kao gingivitis ili upala desni.

Nelečeni gingivitis prouzrokuje dublju infekciju koja može da ošteti tkiva, kost i vezivna vlakna koji drže naše zube. Desni se povlače, zub počinje da se klima, dok konačno ne stigne u krajnju fazu ispadanja.

Imajte u vidu da paradontopatija nastaje postepeno, dugoročnim nakupljanjem bakterija.

Preventivni pregledi kod vašeg stomatologa i redovna i pravilna higijena jedini su spas i mogućnost sprečavanja ovog oboljenja.

 

 

Paradontopatija – simptomi

Paradontopatiju možete prepoznati po jasnim simptomima. U početku su to blagi znaci koji se mogu i zanemariti, ali se vremenom javljaju ozbiljni problemi koji dovode do pogoršanja i nekad do gubitka zuba.

Simptomi parodontopatije koje treba da uočite su:

  • Crvenilo i otok desni – Zdrave desni su svetlorozikaste boje. Upaljene desni postaju jarko crvene i otečene.
  • Krvarenje desni – Krvarenje prilikom pranja zuba ili upotrebe zubnog konca, najčešće je prvi znak problema.
  • Povlačenje desni – Desni se povlače, a koren zuba postaje izloženiji. Ovo stanje zube čini osetljivijim.
  • Neprijatan zadah ili loš ukus u ustima – Bakterije i upala stvaraju neprijatan miris iz usta i loš ukus u usnoj duplji.
  • Klimanje ili pomeranje zuba – Kako bolest napreduje, tkiva i kost koja drže zube slabe. Ovo dovodi do njihovog pomeranja ili čak gubitka zuba.
  • Osetljivost zuba – Povlačenje desni izlaže koren zuba, što može izazvati bol prilikom konzumiranja toplih, hladnih ili slatkih namirnica.

 

 

Paradontopatija zuba – lečenje

Lečenje paradontopatije svodi se na eliminaciju infekcije kako bi se zaustavila dalja oštećenja i očuvale desni. Stomatolog će vam predočiti dinamiku lečenja i neophodne tretmane u zavisnosti od stadijuma oboljenja.

  • Čišćenje zuba u ordinaciji – Profesionalno uklanjanje kamenca je prvi korak kada započinjete lečenje. Radi se kod stomatologa specijalnim instrumentima (skaling).
  • Dubinsko čišćenje ili kiretaža – Kod uznapredovale parodontopatije čišćenje se produbljuje ispod desni kako bi se uklonile bakterije i zaražena tkiva.
  • Antibiotska terapija – Lekar najčešće savetuje lokalne ili oralne antibiotike da bi se umirila infekcija.
  • Popravka i regeneracija tkiva – U težim slučajevima koriste se hirurške metode, poput presađivanja desni ili regenerativnih procedura, kako bi se nadoknadilo izgubljeno tkivo i kost.
  • Promene u oralnoj higijeni – Važno je upoznati pacijenta kako pravilno da održava oralnu higijenu. To podrazumeva redovno pranje zuba, korišćenje konca i interdentalnih četkica.
  • Uklanjanje faktora rizika – Zdrava ishrana, prekid pušenja i kontrolisanje hroničnih oboljenja, kao što je  dijabetes, značajno pomažu u lečenju.

 

 

Paradontopatija – prirodni lek

Za lečenje paradontopatije, najvažniji je pregled stomatologa, ali postoje i prirodne metode za ublažavanje simptoma i očuvanje zdravlja naših desni.

  • Ispiranje usta čajem od kamilice ili žalfije – Kamilica, kao i žalfija, imaju protivupalna svojstva. Ispiranjem ćete smanjiti otok i crvenilo desni.
  • Ulje čajevca – Nekoliko kapi ulja čajevca u pastu za zube ili ispiranje usta deluje moćno u borbi protiv bakterija.
  • Kokosovo ulje – Mućkanje kokosovog ulja u ustima pomaže u uklanjanju bakterija i smanjenju plaka.
  • Aloe vera gel – Direktno nanošenje aloe vera gela na desni umiriće vas i smiriti iritaciju. Aloa vera deluje na brže zaceljivanje.
  • So i topla voda – Klasična metoda ispiranja usta slanom vodom pomaže u smanjenju otoka i dezinfekciji desni. U to možete dodati i malo sode bikarbone koja će ubiti bakterije.
  • Zeleni čaj – Zeleni čaj pomaže u smanjenju upale i održavanju oralnog zdravlja. Bogat je antioksidantima i deluje antiinfamatorno.

Probajte prirodne metode i kombinujte ih sa preparatima protiv parodontopatije koje možete pronaći u vašoj Apoteci Flos.