Divlji origano nije samo začin za vaše omiljeno mediteransko jelo, već pravi prirodni eliksir koji vam može pomoći u borbi protiv brojnih zdravstvenih problema. Od jačanja imuniteta i lečenja urinarnih infekcija do ublažavanja problema sa želucem, ovo ulje postaje sve popularnije kao efikasno prirodno rešenje.
Kako se pravilno koristiti koristi ulje divljeg origana, za šta je dobro i da li postoje neka ograničenja pri upotrebi, pročitajte u nastavku.
Divlji origano (origanum vulgare) je višegodišnja aromatična biljka iz iste porodice biljaka kako i menta. Ima jak, intenzivan miris i blago gorak ukus. Njegova aroma je jača od običnog origana koji se često koristi kao začin u kuhinji.
Dobija se sušenjem listova i izdanaka biljke, iz kojih se zatim ekstrahuje esencijalno ulje i koncentriše parnom destilacijom.
Esencijalno ulje se koristi u aromaterapiji, a razblaženo sa drugim, najčešće maslinovim uljem u odnosu 1:4, kozumira se oralno.
Ulje divljeg origana sadrži jedinjenja poput fenola, terpena i terpenoida, koji imaju jaka antioksidativna svojstva i doprinose njegovom mirisu.
Glavni aktivni sastojak divljeg origana je karvakrol, koji ima jaka antibakterijska, antivirusna i antifungalna svojstva. Deluje protiv mikroorganizama kao što su escherichia coli, staphylococcus aureus i kandida.
Timol, prirodni antifungalni agens, podržava imunitet i štiti od toksina. Ruzmarinska kiselina, snažan antioksidans, pomaže u zaštiti od oštećenja izazvanih slobodnim radikalima.
Tu su i vitamini A, C i E i minerali poput kalcijuma, magnezijuma, cinka i gvožđa, koji su važni za opšte zdravlje organizma.
Zbog svog hemijskog sastava divlji origano je poznat kao moćna lekovita biljka, koja se koristi za tretiranje mnogih zdravstvenih problema, od infekcija do jačanja imunog sistema.
Pored origana u vidu ulja, koristi se čaj od origana, tinktura, kreme ili kapsule.
Ulje divljeg origana se često koristi za jačanje imuniteta zbog svojih snažnih antibakterijskih, antivirusnih i antifungalnih svojstava. Glavni aktivni sastojak ulja, karvakrol, pokazao je efikasnost u suzbijanju različitih mikroorganizama koji mogu ugroziti zdravlje. Pored karvakrola, timol i rozmarinska kiselina takođe doprinose jačanju imuniteta time što štite telo od toksina i slobodnih radikala.
Zbog svog snažnog delovanja, ulje divljeg origana može pomoći organizmu da se lakše izbori sa infekcijama, naročito u sezoni virusa i prehlada.
Ulje divljeg origana se pokazalo kao efikasno prirodno sredstvo za borbu protiv urinarnih infekcija, uključujući infekcije izazvane bakterijom ešerihija koli koja je jedan od najčešćih uzročnika ovih problema.
Njegovo moćno antibakterijsko dejstvo, prvenstveno zahvaljujući aktivnim sastojcima poput karvakrola i timola, čini ga efikasnim u uništavanju patogenih bakterija i sprečavanju njihovog daljeg razmnožavanja.
Iskustva su pokazala da su gljivice na noktima čest problem kod osoba svih uzrasta oba pola. Ova zarazna infekcija obično uzrokuje zadebljanje nokta, koji postaje žut, a ako se ne leči na vreme, može doći do potpunog raspadanja nokta i otoka. Da bi se sprečio razvoj bolesti, preporučuje se korišćenje ulja divljeg origana u ranoj fazi infekcije. Ne koristite esencijalno ulje, već ulje divljeg origana treba razblažiti jestivim uljem u preporučenoj srazmeri i nanositi na oboleli nokat dva puta dnevno.
Ulje divljeg origana pomaže u stimulaciji lučenja probavnih enzima, što može olakšati varenje i smanjiti nadimanje i gasove. Ulje deluje kao prirodni antiseptik u digestivnom sistemu, pomažući telu da se oslobodi štetnih bakterija koje mogu izazvati nelagodnost u želucu.
Ima sposobnost da smanji upale u digestivnom traktu, te je koristan za ljude koji pate od gastritisa, čira na želucu ili sindroma iritabilnog creva (IBS).
Može pomoći u suzbijanju bakterija kao što je Helicobacter pylori, koja je povezana sa čirom na želucu i gastritisom.
Problemi sa varenjem izazvani prisustvom heliko bakterije, koja se često nalazi u želucu ili dvanaestopalačnom crevu, mogu dovesti do drugih bolesti ako se ne otkriju i ne leče na vreme. Zbog toga što njegovo antibakterijsko dejstvo ne narušava prirodnu bakterijsku floru u crevima i želucu, ulje divljeg origana je odličan prirodni antiseptik, koji se može koristiti i preventivno. Mešavina ulja divljeg origana i ulja crnog kumina pokazala je pozitivne efekte kod osoba s ovom dijagnozom.
Osobe koje pate od gljivičnih infekcija, poput kandidijaze, znaju koliko ovo stanje može biti neprijatno, posebno kada se stalno vraća. Kandida može zahvatiti grlo, nokte, genitalije i creva, često prateći crvenilo, svrab i promene na sluzokoži.
Nedavne studije pokazuju da dijetetski proizvodi bogati polifenolima pozitivno utiču na gastrointestinalni trakt, podstičući rast "dobrih" bakterija i sprečavajući naseljavanje patogenih mikroorganizama. Zahvaljujući aktivnim sastojcima timolu i karvakrolu, ulje divljeg origana može biti podrška izlečenju kandide, uz pravilnu ishranu koja obavezno isključuje šećer.
Ulje divljeg origana se uzima u malim dozama, 1-2 kapljice tri puta dnevno posle obroka. Zbog jakog ukusa, preporučuje se uzimanje s medom ili šećerom. Nakon 20 dana upotrebe, pravite pauzu. Izbegavajte kontakt s očima i direktnu primenu na koži.
Kada koristite ovo ulje, važno je biti oprezan zbog njegovog jakog i blago gorkog ukusa. Obično se kombinuje sa hranom da bi se ublažio ukus.
Preporučuje se da odrasli koriste po 1-2 kapljice ulja tri puta dnevno, najčešće posle obroka. Važno je izbeći kontakt ulja sa očima, a u slučaju da se to ipak dogodi, oči treba odmah isprati vodom. Takođe, ulje ne bi trebalo direktno nanositi na kožu, a ako dođe do kontakta, isprati oblast vodom.
Evo kako se pije ulje divljeg origana: kap ili dve sipajte na kašičicu meda ili šećera da biste olakšali gutanje, a zatim popijte čašu vode. Prvobitni gorak ukus će nestati nakon nekoliko minuta. Nakon 20 dana upotrebe, preporučuje se pauza od nedelju dana pre nastavka korišćenja.
Ulje se može koristiti i za inhalaciju dodavanjem jedne kapi u šerpu sa 500 ml vrele vode. Inhalirajte paru pokriveni peškirom preko glave, držeći oči zatvorene.
Ulje divljeg origana ima brojne zdravstvene benefite, ali je važno biti svestan i mogućih nuspojava, naročito kod dugotrajnoj ili prekomernoj upotrebi.
Ulje se ne preporučuje za trudnicama, dojiljama, osobama sklonim alergijama ili deci.
Ukoliko se ipak odlučite da uvrstite ovaj dodatak ishrani u svoju dnevnu rutinu posetite Apoteku Flos, gde ćete pronaći ne samo brojne proizvode koje u sebi sadrže ovaj sastojak, već i najbolje savete o zdravlju i nezi.