Sigurno je da ste bar jednom u životu iskusili bolnu neprijatnost koju je izazvala upala uha. Otitis je poznat po svojoj sposobnosti da naglo izazove oštar bol u uhu, iritaciju, a ponekad i gubitak sluha. Simptomi upale su izuzetno neprijatni bilo da se radi o upali spoljašnjeg, srednjeg ili unutrašnjeg uha.
U daljem tekstu ćemo vam pojasniti različite vrste infekcije uha, simptome koje prate i strategije lečenja kako bi se ublažilo i rešilo ovo često zdravstveno stanje.
Otitis media ili upala srednjeg uha predstavlja infekciju koja nastaje iza bubne opne. Ova vrsta zapaljenskog procesa se može desiti nakon bilo kakvog stanja koje sprečava da tečnost iscuri iz srednjeg uha. Ta stanja uključuju alergije, prehlade, upale grla ili respiratorne infekcije.
Bakterijske ili virusne infekcije, kao i blokada Eustahijeve tube (cev koja povezuje srednje uho sa grlom) mogu dovesti do akumulacije tečnosti i napretka infekcije u srednjem uhu.
Pored upale srednjeg uha koje su najčešće, mogu se javiti i spoljašnji i unutrašnji otitis.
Simptomi upale zavisiće od toga koji deo uha je zahvaćen.
Važno je napomenuti da simptomi mogu varirati od blagih do ozbiljnih, a samo kvalifikovani ORL stručnjak može pravilno dijagnostikovati i lečiti upalu uha. Ako primetite ove simptome, preporučuje se konsultacija sa lekarom radi tačne dijagnoze i plana lečenja.
Kada malo dete ima infekciju uha, to izaziva veliku zabrinutost roditelja budući da mališani ne umeju da verbalizuju šta ih muči. Pažljivo promatranje znakova poput čestih dodirivanja ušiju, nesanice, plakanja u snu, odbijanja hrane mogu pomoći lekaru da brže dijagnostikuje otitis kod deteta.
Upala uha kod dece često se javlja kao rezultat bakterijske ili virusne infekcije koja zahvata srednje uho. Osim bola, dete može pokazivati simptome poput povećane telesne temperature, gubitka apetita ili razdražljivosti.
Važno je obratiti se pedijatru koji će utvrditi tačan uzrok i preporučiti odgovarajući tretman, koji često uključuje antibiotike. Pored medicinskih intervencija, pružanje dodatne pažnje, udobnosti i topline može ublažiti nelagodu i pomoći detetu da brže ozdravi.
Otitis kod dece, iako izaziva zabrinutost, obično reaguje na pravovremeni medicinski tretman, omogućavajući mališanima da se vrate svakodnevnim aktivnostima uz osmeh na licu.
Trajanje upale uha zavisiće od ozbiljnosti i vrste otitisa. Blage infekcije mogu se povući za nekoliko dana, dok ozbiljnije situacije ili nepravilno lečenje mogu produžiti oporavak na nekoliko nedelja.
Pravovremena medicinska pomoć, u skladu s preporukama stručnjaka, ključna je za brže izlečenje i sprečavanje mogućih komplikacija.
U procesu izlečenja upale uha važno je pažljivo slediti preporuke lekara.
Prilagođeni tretmani, poput antibiotika za bakterijske infekcije i protivupalni lekovi za ublažavanje bola, olakšaće tok bolesti.
Osim toga, tople obloge i odmor pomoći će u ublažavanju simptoma, a izbegavanje izloženosti vodi doprinosi bržem oporavku. Redovne kontrole i komunikacija sa ORL stručnjakom osiguravaju da se primenjuju najbolje strategije za svaki pojedinačni slučaj čime se osigurava efikasno i potpuno izlečenje.
Ako ste zaradili bakterijsku upalu uha, lekar će vam sasvim sigurno prepisati antibiotsku terapiju uz određene probiotike. Tako će se najpre eliminisati uzrok infekcije i smanjiti tegobe.
Protivupalni lekovi mogu se koristiti za umirenje bolova i otoka. Uz to možete uzimati propolis koji ima antimikrobna svojstva i pomaže u borbi protiv bakterija. Možete ga naći u obliku kapi koje se uzimaju oralno.
Vitamin C će doprineti bržem oporavku od infekcije jer će dodatno ojačati imuni sistem.
Na tržištu se mogu naći i različiti sprejevi za uši na bazi acetatne kiseline, pantenola, izopropil alkohola koji su izuzetno delotvorni kod tretmana plivačkog uha. Kod osoba sklonih infekcijama, kod plivača ili ronilaca, ovi sprejevi preveniraće infekcije i sprečiti stvaranje mikroorganizama u ušnim kanalima.
Važno je uzimati terapiju koju je lekar prepisao i nikako ne pribegavati lečenju na svoju ruku. U praksi se pokazalo da to donosi više štete nego koristi.
Za prirodno ublažavanje simptoma upale uha najčešće se koriste kapi, hidrogen i tople obloge.
Važno je naglasiti da se ovi tretmani primenjuju prema preporuci lekara. Samostalno korišćenje nekih supstanci ili metoda može izazvati komplikacije.
Evo šta sve možete uraditi da bi ste sprečili da do upale dođe:
Ukoliko imate predispozicije za česte upale uha, konsultacija sa lekarom može biti od pomoći kako bi se uspostavio personalizovan pristup prevenciji.
Ako kod sebe ili svog deteta primetite prve simptome upale, obratite se lekaru koji će znati da uspostavi preciznu dijagnozu i odredi terapiju, a sve što vam je potrebno za brz oporavak vašeg organizma možete pronaći u Apoteci Flos.